| Overall Dimension | 61"W x 61"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Multicolored |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Rotate periodically. Reverse-roll to relax packing creases. Blot spills immediately; for synthetic fibers, spot clean with cold water and mild detergent. Professional rug cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 59"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 79"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Polyester
Power Loomed
Berber
Bohemian
Industrial
Transitional
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 61 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Round
61 in x 61 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile


