| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 27"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Fibrillated Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Orange |
| Pattern | Trellis, Quatrefoil, and Border |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use beater bars. Increase vacuuming in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; sweep fringes with a broom. For stubborn pet hair, brush by hand. Shake out small rugs outdoors to remove debris. For light stains on synthetic yarns, blot or sponge with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 27"D x 9"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Glam
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 108 in
Low Pile

