| Overall Dimension | 10"W x 10"D x 21.25"H |
|---|---|
| Weight | 2.42 lb |
| Base Dimension | 5.63"W x 5.63"D x 10.75"H |
| Base Bottom Dimension | 5.63"W x 5.63"D |
| Number of Bulbs | 1 |
| Shade Dimension | 10"W x 10"D x 8.5"H |
| Shade Shape | Square |
| Cord Length | 60"L |
| Harp Height | 6.5"H |
| Metal Type | Iron |
|---|---|
| Base/Leg Material | Metal |
| Base/Leg Finish | Powder Coated |
| Shade Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Style | Modern and Minimalist |
| Location Rating | Dry |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | 4 Legs |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage | 40 |
| Bulb Base Type | E26 |
| Recommended Bulb Type | Globe |
| Shade | Yes |
| Shade Color | White |
| Shade Design | Tapered Square |
| Finial Color | Black |
| Cord Color | Black |
| Switch Type | On/Off and Rotary |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Unplug lamp before cleaning. Dust the shade with a feather duster or a vacuum brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean the base using methods appropriate to the material. Avoid chemicals and household cleaners, which may damage the finish. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 12"W x 12"D x 15"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Black
Metal
Fabric
Polyester
LED
Industrial
Transitional
| Weight: | 5.0 lb |
Small
Standard




