| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Viscose, Polyester, and Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cloth and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Beige |
| Pattern | Crosshatch |
| Style | Modern |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax packing creases. Expect initial shedding; vacuum regularly with a canister vacuum in the direction of the pile and avoid beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and avoid vacuuming fringe. Shake out or gently brush to lift debris and pet hair. Spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
White
Beige
Wool
Polyester
Hand Tufted
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Farmhouse
Glam
Modern
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

