| Overall Dimension | 20"W x 15"D x 18"H |
|---|---|
| Weight | 14.99 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Leg Dimension | 4.7"H |
| Clearance Height | 4.7"H |
| Seat Dimension | 20"W x 15"D x 18"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Interior Shelf Opening Dimension | 17.56"W x 15"D x 7.3"H |
| Wood Species | Mahogany and Mindi |
|---|---|
| Upholstery Material | Polyester |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Solid Wood, Manufactured Wood, and Wood Veneer |
| Frame Finish | Lacquer |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Base/Leg Finish | Lacquer |
| Seat Material | Polyester |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Storage Bench |
| Style | Mid-Century Modern |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Cream |
| Frame Color | Natural |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Natural |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Upholstered Seat | Yes |
| Seat Color | Cream |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Dust regularly with a soft, dry cloth. For persistent spots, clean gently with a soft cloth and a solution of water and mild soap; wipe dry. Use adhesive felt pads, coasters, and placemats to protect surfaces. |
|---|
| Country of Origin | Indonesia |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 20 lb |
| Package Measurement | 19"W x 24"D x 8"H (20 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Upholstered
Shop Upholstered Accent StoolsMid-Century Modern
Scandinavian
Modern









