| Overall Dimension | 26"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 67"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 91"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 132"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 31 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gray, Fuchsia, and Ivory |
| Pattern | Abstract |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packaging creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the edges or binding. Blot spills promptly and spot clean with cold water and mild detergent; do not saturate. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 3 lb |
| Package Measurement | 4"W x 27"D x 4"H (3 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 3"W x 36"D x 3"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 5"W x 48"D x 5"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 5"W x 62"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 26 lb |
| Package Measurement | 7"W x 93"D x 7"H (26 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 7"W x 93"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 31 lb |
| Package Measurement | 15"W x 56"D x 8"H (31 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Pink
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Modern
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
26 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 67 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 67 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 91 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
61 in x 91 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 28.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 41.0 lb |
Rectangle
96 in x 132 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 38.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 51.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile






