| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Silver and Ivory |
| Pattern | Crosshatch and Abstract |
| Style | Modern and Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax packing creases. Vacuum regularly with a canister vacuum only; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming serged edges and any fringe. Brush to remove embedded hair. Shake out or air outdoors when feasible. Spot clean minor spills on synthetic fibers with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For stubborn stains, seek professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 31"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 39"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 48"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 62"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 56"W x 15"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Modern
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Square
96 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile










