| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 63"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene and Fibrillated Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Orange |
| Pattern | Trellis, Quatrefoil, and Border |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use beater bars. Increase vacuuming in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes; sweep fringes with a broom. For stubborn pet hair, brush by hand. Shake out small rugs outdoors to remove debris. For light stains on synthetic yarns, blot or sponge with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 30"D x 4"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Glam
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile




