| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 79"W x 108"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 35 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 65 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Pattern | Chevron |
| Style | Bohemian |
| Construction | Power Loomed |
| Stain Resistant | Yes |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Clean fringes with a broom. Brush to remove stubborn pet hair. Shake out outdoors when manageable. Blot spills promptly and sponge clean synthetic fibers with cold water and mild detergent. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 47"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 63"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 79"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Purple
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 63 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
63 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
79 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 65.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile




