| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | No Backing |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Ivory |
| Pattern | Chevron |
| Style | Bohemian and Moroccan |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | High-Low and Shag |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some initial wool shedding; vacuum 1-2 times weekly in the direction of the pile using a canister vacuum without the beater bar. Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringe; sweep fringes with a broom and use a brush to remove stubborn pet hair. For longer pile, use a carpet rake; for shorter pile, a carpet brush or sweeper. Shake out outdoors when possible. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; for difficult stains, seek professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Wool
Hand Knotted
Berber
High-Low
Textured
Bohemian
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Medium Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Medium Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Medium Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Medium Pile



