| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Natural and Ivory |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Back-roll or reverse-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum and do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringe and sweep fringes with a broom. For lighter spills, blot with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 27"W x 5"D x 5"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 27"W x 8"D x 8"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 27"W x 10"D x 10"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 27"W x 12"D x 12"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Jute / Natural
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Farmhouse
Coastal
Scandinavian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
Low Pile

