| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Fuchsia and Natural |
| Pattern | Diamond Trellis |
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Creases from packing will relax; back-roll if needed. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use beater bars. Avoid vacuuming the fringe. For stubborn pet hair, brush. Shake out outdoors when manageable. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. Professional cleaning is recommended for hard-to-remove stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Pink
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

