| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Purple and Black |
| Pattern | Solid Color and Heathered |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Vacuum weekly with suction-only; do not use beater bars. Shake out or take outdoors and gently beat to remove debris. Avoid vacuuming or pulling the corner tassels. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; for stubborn stains, use mild detergent and water or seek professional cleaning. Back-roll to relax shipping creases. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 4"W x 36"D x 4"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 7"W x 92"D x 7"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Purple
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile




