| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.13"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Green and Black |
| Pattern | Solid Color and Heathered |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Vacuum weekly with suction-only; do not use beater bars. Shake out or take outdoors and gently beat to remove debris. Avoid vacuuming or pulling the corner tassels. Blot spills immediately with a clean, dry cloth; for stubborn stains, use mild detergent and water or seek professional cleaning. Back-roll to relax shipping creases. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Green
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Coastal
Scandinavian
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile

