| Overall Dimension | 48"W x 48"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|---|
| Backing Material | No Backing |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Orange |
| Pattern | Abstract |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Shake out or broom-clean as needed. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. Avoid vacuuming the fringe or bound edge. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. Use a rug pad to reduce slipping and wear. Back-roll to relax shipping creases. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 72"W x 4"D x 4"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Cotton
Hand Woven
Textured
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Round
48 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


