| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Navy |
| Pattern | Abstract and Border |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Avoid vacuuming or pulling the fringe. Shake or sweep to remove loose dirt. Blot spills immediately; spot clean with mild detergent and cold water. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 27"W x 6"D x 6"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Cotton
Hand Woven
Textured
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 108 in
Low Pile


