| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Black and Ivory |
| Pattern | Diamond and Chevron |
| Style | Bohemian and Moroccan |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | High-Low |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile using a canister vacuum; avoid beater bars. Expect some initial wool shedding; this will diminish with regular vacuuming. Avoid vacuuming the fringes; sweep fringes gently with a broom. For manageable sizes, take outdoors and shake to remove debris. For spills, blot and sponge with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 18 lb |
| Package Measurement | 7"W x 59"D x 7"H (18 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 8"W x 72"D x 8"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Beige
Wool
Hand Knotted
Berber
High-Low
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile




