| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 120"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 144"D x 1.75"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 1.75"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Latex and Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Dark Gray and Ivory |
| Pattern | Trellis |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only setting; do not use a beater bar. Rotate periodically. Shake or take outdoors to remove dust. Blot spills immediately, then spot clean with cold water and mild detergent. For persistent stains, consult a professional rug cleaner. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 10"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 27"W x 12"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Flokati
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Runner
27 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1.75 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Runner
27 in x 144 in
High Pile

