| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Gold |
| Pattern | Oriental |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars. Spot clean with cold water and mild detergent and blot, do not rub. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Yellow
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Farmhouse
Traditional
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile


