| Overall Dimension | 26"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 132"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 156"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 180"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Royal and Ivory |
| Pattern | Starburst and Abstract |
| Style | Contemporary |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars. Back-roll to relax packing creases and allow time to flatten. Rotate periodically to even wear. Blot spills immediately; spot clean with mild detergent and cold water. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. Use a rug pad to reduce slipping and protect floors. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 27"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Mid-Century Modern
Scandinavian
Art Deco
Modern
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
26 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
26 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 132 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
26 in x 132 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 156 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
26 in x 156 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Runner
26 in x 180 in
Low Pile

