| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Jute, Chindi, and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Natural |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll or reverse roll to relax creases after unpacking. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars and vacuuming edges. Shake or sweep to remove debris. Blot spills immediately; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Blue
Jute / Natural
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Coastal
Bohemian
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

