| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 1.6"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 1.6"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Polypropylene |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Ivory |
| Pattern | Polka Dot |
| Style | Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; do not use a beater bar. For shag pile, brush or rake to lift yarns and shake out debris outdoors when possible. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Round
79 in x 79 in
High Pile


