| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Orange and White |
| Pattern | Herringbone |
| Style | Modern |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; avoid beater bars. Shake out or sweep to remove dust and debris. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; use professional rug cleaning for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 4.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile


