| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Blue |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Machine Washable | Yes |
|---|---|
| Care Instruction | Vacuum regularly with the beater bar off. Machine wash on a gentle cycle. Do not bleach. Lay flat or line dry. Blot spills promptly. |
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Blue
Gray
Polyester
Power Loomed
Farmhouse
Coastal
Traditional
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
4' x 6'
Low Pile
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
5' x 8'
Low Pile
| Weight: | 11.0 lb |
Square
6' Square
Low Pile
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
8' x 10'
Low Pile
| Weight: | 28.0 lb |
Rectangle
9' x 12'
Low Pile







