| Overall Dimension | 38"W x 60"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 1.63"H |
|---|---|
| Weight | 56 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1.63"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Beige |
| Pattern | Diamond and Geometric |
| Style | Scandinavian |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Unroll and back-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with suction only and avoid beater bars; increase frequency in high-traffic areas. Shake out or take outdoors to remove debris. Blot spills immediately and spot clean with mild detergent and cold water. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. Avoid vacuuming edges or any fringe. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 36"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 47"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 9"W x 59"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 79"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 11"W x 79"D x 11"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 16"W x 62"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
White
Polyester
Power Loomed
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
High Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
High Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
High Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Square
79 in x 79 in
High Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
High Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 47.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
High Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 1.63 in |
| Weight: | 83.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
High Pile



