| Overall Dimension | 30"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 30"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Silver and Black |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars and fringes. Shake out debris outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, use professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 31"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 31"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 31"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 31"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 31"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Polyester
Power Loomed
Industrial
Scandinavian
Traditional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
30 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
30 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
30 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
30 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Runner
30 in x 168 in
Low Pile