| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Aqua and Ivory |
| Pattern | Damask and Medallion |
| Style | Traditional |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Expect some shedding with new wool rugs and vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile until it subsides. Avoid vacuuming fringe. For stubborn pet hair, brush gently. Shake out debris outdoors when possible. Blot spills promptly and spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for difficult stains. To ease packing creases, back-roll and allow the rug to relax. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Tufted
Textured
High-Low
Coastal
Bohemian
Art Deco
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


