| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 28 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 38 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 56 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 1"H |
|---|---|
| Weight | 76 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 1"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Brown |
| Pattern | Diamond |
| Style | Moroccan and Bohemian |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Shag |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect shedding; vacuum 1-2 times weekly in the direction of the pile using suction only (no beater bar). Vacuum more often in high-traffic or pet areas. Avoid vacuuming fringes. Shake or brush to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 9"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Wool
Hand Tufted
Flokati
Berber
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Medium Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 19.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 43.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Medium Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Medium Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 1 in |
| Weight: | 86.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Medium Pile





