| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Silver, Charcoal, and Ivory |
| Pattern | Ikat and Abstract |
| Style | Contemporary and Modern |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Creases from packing will relax after back-rolling and time. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas or homes with pets. Avoid vacuuming edges; sweep serged ends gently with a broom. For short pile, a carpet brush or sweeper works well. Shake out debris outdoors when possible. For light stains on synthetic yarns, blot with cold water and mild detergent; for difficult stains, seek professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 72"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Gray
Polyester
Power Loomed
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Farmhouse
Modern
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


