| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 13 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 44 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Natural and Red |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to relax creases from shipping. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars. Shake or gently brush to lift debris. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. Do not saturate; professional rug cleaning is recommended. Rotate periodically and use a rug pad to minimize wear and movement. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 36"W x 5"D x 5"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 13 lb |
| Package Measurement | 47"W x 5"D x 5"H (13 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 22 lb |
| Package Measurement | 59"W x 7"D x 7"H (22 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 30 lb |
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H (30 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 44 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (44 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Jute / Natural
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Farmhouse
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 13.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 44.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile




