| Overall Dimension | 18.9"W x 15.6"D x 24.4"H |
|---|---|
| Weight | 30.89 lb |
| Clearance Height | 8.07"H |
| Drawer Dimension | 18.77"W x 13.77"D x 5.5"H |
| Top Shape | Rectangular |
| Wood Species | Rubberwood |
|---|---|
| Metal Type | Zinc Alloy |
| Frame Material | Manufactured Wood and Paper Laminate |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Handle Material | Metal |
| Drawer Material | Rattan, Manufactured Wood, and Paper Laminate |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Top Material | Manufactured Wood and Paper Laminate |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Cane Front |
| Style | Mid-Century Modern and Bohemian |
| Frame Color | Black |
| Surface Protector | Yes |
| Base/Leg Color | Black |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Tapered |
| Handle Type | Pull |
| Handle Color | Black |
| Drawer | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Color | Black and Natural |
| Drawer Glide Type | Side Mounted |
| Top Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Wipe clean with a soft, dry cloth. Avoid harsh cleaners or abrasives. Blot spills immediately. Use coasters and felt pads to protect the surface. |
|---|
| Country of Origin | Indonesia |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 25"W x 19"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Mid-Century Modern
Scandinavian
Modern
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
Medium
Standard
Standard










