| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Beige and Multicolored |
| Pattern | Border and Abstract |
| Style | Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Tassels |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the fringes; use a broom to tidy them. For easy debris removal, shake the rug outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; blot, do not rub. For hard-to-remove stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

