| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Rug Size Dimension | 72"W x 108"D x 0"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Rug Size Dimension | 96"W x 120"D x 0"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 2.38"H |
|---|---|
| Weight | 49 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 2.38"H |
| Rug Size Dimension | 108"W x 144"D x 0"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Pattern | Solid Color |
| Style | Scandinavian and Modern |
| Construction | Hand Knotted |
| Pile Type | Shag and Flokati |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Expect some shedding; vacuum 1 to 2 times per week in the direction of the pile and do not use a beater bar. Vacuum more frequently in high-traffic areas and around pets. Groom long pile with a carpet rake to lift and refresh fibers. Take rugs outdoors and shake to remove debris. Blot spills promptly; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 24 lb |
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H (24 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 49 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (49 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Beige
Wool
Hand Knotted
Flokati
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Bohemian
Modern
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.88 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Medium Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.88 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Medium Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.88 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Medium Pile



