| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 40 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Navy and Ivory |
| Pattern | Medallion, Floral, and Border |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax packing creases. Vacuum regularly with a canister or suction-only vacuum; do not use beater bars. Shake out or sweep to remove debris. Spot clean with cold water and mild detergent, blotting to lift stains. For difficult stains, professional rug cleaning is recommended. Avoid vacuuming fringes or edges. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 15 lb |
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H (15 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 79"W x 5"D x 5"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 30 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (30 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 40 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (40 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
High-Low
Textured
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 63 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Rectangle
63 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 40.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile





