| Overall Dimension | 39"W x 58"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 89"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 17 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 36 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 150"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 51 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute, Cotton, and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Red |
| Pattern | Medallion, Border, and Floral |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Temporary creases from shipping are normal; back-roll and allow time to relax. Vacuum weekly with a canister vacuum; do not use beater bars. Vacuum more often in high-traffic areas and homes with pets, and avoid vacuuming fringes. Use a broom for fringes and a carpet brush or rake for stubborn debris and pet hair. For manageable rugs, shake outdoors to remove dust. Spot clean synthetic fibers with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 39"W x 4"D x 4"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 17 lb |
| Package Measurement | 59"W x 4"D x 4"H (17 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 36 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (36 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 51 lb |
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H (51 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Red
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Farmhouse
Traditional
| Overall width: | 39 in |
| Overall depth: | 58 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
39 in x 58 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 89 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
61 in x 89 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 49.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile



