| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 22 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 33 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 44 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Viscose and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Purple |
| Pattern | Oriental, Medallion, Floral, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Edge Detail | Fringes |
| Care Instruction | Unroll and, if needed, back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only or canister vacuum; do not use beater bars. Avoid vacuuming fringes; use a broom to tidy edges. Shake out loose debris outdoors when practical. For spots on synthetic fibers, sponge clean with cold water and mild detergent; for difficult stains, seek professional cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 4"W x 36"D x 4"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 10 lb |
| Package Measurement | 4"W x 47"D x 4"H (10 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 8"W x 59"D x 8"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 22 lb |
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H (22 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 33 lb |
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H (33 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 44 lb |
| Package Measurement | 16"W x 54"D x 12"H (44 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Silk
Power Loomed
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 33.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 44.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile




