| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 79"W x 110"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 84"W x 84"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 24 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 32 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.13"H |
|---|---|
| Weight | 42 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.13"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Orange and Light Blue |
| Pattern | Medallion and Border |
| Style | Bohemian and Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Packing and shipping may cause temporary creases; back-roll or reverse roll and allow time for them to relax. Vacuum 1-2 times per week in the direction of the pile; do not use beater bars. Avoid vacuuming fringes; use a broom to clean fringes. Brush to remove stubborn pet hair. For short pile, use a carpet brush or sweeper; for longer pile, use a carpet rake. When possible, shake the rug outdoors to remove debris. For light stains on synthetic yarns, sponge with cold water and mild detergent; for difficult stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 48"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 60"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 82"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 94"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 56"W x 13"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 62"W x 14"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Orange
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 110 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
79 in x 110 in
Low Pile
| Overall width: | 84 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Square
84 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 24.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 32.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 42.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile






