| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 63"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 18 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 20 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 79"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 37 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 108"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 50 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 120"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 64 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 132"W x 180"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 76 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 144"W x 216"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 99 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Royal Blue and Ivory |
| Pattern | Geometric, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming the edges. Shake or sweep to remove debris. Blot spills immediately, then spot clean with cold water and mild detergent on synthetic fibers. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 36"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 5"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 79"W x 4"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 93"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 54"W x 16"D x 12"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 62"W x 15"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 68"W x 18"D x 9"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 74"W x 20"D x 10"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Farmhouse
Traditional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 63 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 18.0 lb |
Rectangle
63 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 20.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 27.0 lb |
Rectangle
79 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 37.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 108 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 50.0 lb |
Rectangle
108 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 120 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 64.0 lb |
Rectangle
120 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 132 in |
| Overall depth: | 180 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 76.0 lb |
Rectangle
132 in x 180 in
Low Pile
| Overall width: | 144 in |
| Overall depth: | 216 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 99.0 lb |
Rectangle
144 in x 216 in
Low Pile





