| Overall Dimension | 30"W x 48"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 3 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 10 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Jute, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Gold and Black |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a suction-only setting; avoid beater bars and fringes. Shake out debris outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; for stubborn stains, use professional rug cleaning. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 31"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 39"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 4"W x 48"D x 4"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 62"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 93"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Yellow
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Farmhouse
Industrial
Traditional
Rustic
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 48 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 4.5 lb |
Rectangle
30 in x 48 in
Low Pile
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 17.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 36.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile






