| Overall Dimension | 36"W x 60"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 15 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 21 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.5"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.5"H |
| Material | Jute, Chindi, and Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Natural and Multicolored |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll or reverse roll to relax creases after unpacking. Vacuum regularly with a suction-only vacuum; avoid beater bars and vacuuming edges. Shake or sweep to remove debris. Blot spills immediately; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 36"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 47"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 59"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 72"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 7"W x 72"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 95"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Brown
Jute / Natural
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 36 in |
| Overall depth: | 60 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Rectangle
36 in x 60 in
Low Pile
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 15.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.5 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile





