| Overall Dimension | 30"W x 96"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 11 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Natural and Multicolored |
| Pattern | Diamond |
| Style | Bohemian and Coastal |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax creases after unpacking. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming fringes; sweep edges with a broom. For manageable sizes, take outdoors and shake to remove debris. Blot spills promptly; spot-clean with cold water and mild detergent. For stubborn stains, professional rug cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 11 lb |
| Package Measurement | 8"W x 30"D x 8"H (11 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Multicolor
Jute / Natural
Hand Woven
Braided
Textured
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 30 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 11.0 lb |
Runner
30 in x 96 in
Low Pile

