| Overall Dimension | 27"W x 84"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 27"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Cotton |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Light Pink, Multicolored, Black, and Ivory |
| Pattern | Striped, Diamond, and Border |
| Style | Bohemian and Contemporary |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Care Instruction | Back-roll to release creases. Vacuum regularly with a canister vacuum, avoiding beater bars and fringes. Shake out debris outdoors. Spot clean with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 7 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (7 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 27"W x 7"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Black
Cotton
Hand Woven
Dhurrie
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Bohemian
Modern
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 84 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 84 in
Low Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.13 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 108 in
Low Pile


