| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 12 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Backing Material | Jute |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Light Blue |
| Pattern | Oriental, Medallion, and Border |
| Style | Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes; sweep or shake out when possible. Brush to lift pet hair. Spot clean with cold water and mild detergent; air dry. Professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 6"W x 79"D x 6"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Polyester
Power Loomed
Coastal
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Round
79 in x 79 in
Low Pile


