| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 61"W x 90"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 79"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 79"W x 108"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.25"H |
|---|---|
| Weight | 30 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.25"H |
| Material | Polypropylene, Cotton, and Polyester |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Fuchsia and Multicolored |
| Pattern | Medallion and Border |
| Style | Bohemian and Traditional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Upon arrival, reverse roll to relax packaging creases. Vacuum regularly with a canister vacuum; do not use a beater bar. Avoid vacuuming fringes; use a broom for edges. Shake out loose debris outdoors when practical. Blot spills promptly and spot clean synthetic fibers with cold water and mild detergent; for stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 47"W x 4"D x 4"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 59"W x 4"D x 4"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 16 lb |
| Package Measurement | 79"W x 5"D x 5"H (16 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 23 lb |
| Package Measurement | 79"W x 6"D x 6"H (23 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 30 lb |
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H (30 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Pink
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 61 in |
| Overall depth: | 90 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Rectangle
61 in x 90 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 79 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Square
79 in x 79 in
Low Pile
| Overall width: | 79 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 21.0 lb |
Rectangle
79 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 30.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile






