| Overall Dimension | 48"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 16 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 60"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 26 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 23 lb |
| Shape | Square |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 72"W x 108"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 35 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 96"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 52 lb |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool |
|---|---|
| Backing Material | Cotton and Latex |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue |
| Pattern | Medallion and Floral |
| Style | Transitional |
| Construction | Hand Tufted |
| Pile Type | Medium Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum weekly with a canister vacuum; avoid beater bars and fringe. Blot spills promptly; for stubborn stains, use professional rug cleaning. Expect some initial shedding with wool. Use a rug pad to reduce movement. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 47"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 59"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 7"D x 7"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 72"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 95"W x 8"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Tufted
Coastal
Bohemian
Transitional
| Overall width: | 48 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 16.0 lb |
Rectangle
48 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 60 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 26.0 lb |
Rectangle
60 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 23.0 lb |
Square
72 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 108 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 35.0 lb |
Rectangle
72 in x 108 in
Low Pile
| Overall width: | 96 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 52.0 lb |
Rectangle
96 in x 120 in
Low Pile






