| Overall Dimension | 72"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 27 lb |
| Shape | Round |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Tropical Blue and Natural |
| Pattern | Diamond |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | Flatweave |
| Edge Detail | Piped Edges |
| Care Instruction | Unroll and back-roll as needed to relax shipping creases. Vacuum weekly with a suction-only setting; avoid beater bars. Shake or gently brush to lift debris and pet hair. Blot spills promptly with cold water and mild detergent; do not saturate. For deep cleaning, seek professional rug care. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 27 lb |
| Package Measurement | 72"W x 6"D x 6"H (27 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Bohemian
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 72 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 29.0 lb |
Round
72 in x 72 in
Low Pile


