| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Wool and Cotton |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Gray |
| Pattern | Diamond |
| Style | Contemporary |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | High-Low |
| Care Instruction | Back-roll to relax any shipping creases. Vacuum 1-2 times per week with a canister vacuum; do not use beater bars. Increase frequency in high-traffic or pet areas. For stubborn pet hair, brush the surface gently. Shake out smaller rugs outdoors to remove dust. Spot clean with cold water and mild detergent, then blot dry. Professional rug cleaning is recommended for tough stains. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 30"W x 9"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Wool
Hand Woven
Textured
Scandinavian
Mid-Century Modern
Coastal
Farmhouse
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.25 in |
| Weight: | 9.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Low Pile

