| Overall Dimension | 26"W x 72"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 4 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 96"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 120"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 6 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 144"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 8 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 168"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 9 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Overall Dimension | 26"W x 264"D x 0.38"H |
|---|---|
| Weight | 14 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.38"H |
| Material | Polypropylene, Cotton, and Polyester |
|---|---|
| Backing Material | Cotton |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory and Pink |
| Pattern | Oriental and Medallion |
| Style | Transitional |
| Construction | Power Loomed |
| Pile Type | Low Pile |
| Care Instruction | Back-roll to relax shipping creases. Vacuum regularly with suction only; do not use a beater bar. Vacuum more often in high-traffic areas and around pets. Avoid vacuuming fringes. Shake out to remove loose debris. Spot clean synthetic fibers with cold water and mild detergent; professional cleaning is recommended for stubborn stains. |
|---|
| Country of Origin | Turkey |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 4 lb |
| Package Measurement | 5"W x 27"D x 5"H (4 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 5 lb |
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (5 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 6 lb |
| Package Measurement | 6"W x 27"D x 6"H (6 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 8 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (8 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 9 lb |
| Package Measurement | 7"W x 27"D x 7"H (9 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 14 lb |
| Package Measurement | 9"W x 27"D x 9"H (14 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Pink
Yellow
Blue
Polyester
Power Loomed
Bohemian
Traditional
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 6.0 lb |
Runner
26 in x 72 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 8.0 lb |
Runner
26 in x 96 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 120 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 10.0 lb |
Runner
26 in x 120 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 144 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 12.0 lb |
Runner
26 in x 144 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 168 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 14.0 lb |
Runner
26 in x 168 in
Low Pile
| Overall width: | 26 in |
| Overall depth: | 264 in |
| Pile height: | 0.38 in |
| Weight: | 22.0 lb |
Runner
26 in x 264 in
Low Pile

