| Overall Dimension | 29.9"W x 32.8"D x 35.4"H |
|---|---|
| Weight | 45.2 lb |
| Weight Capacity | 275 lb |
| Leg Dimension |
7.25"H 7"H |
| Clearance Height | 7-7.25"H |
| Seat Dimension | 20.89"W x 21.33"D x 19.67"H |
| Backrest Dimension | 20.9"H |
| Armrest Dimension | 25.1"H |
| Seat to Armrest Height | 5.43"H |
| Wood Species | Birch |
|---|---|
| Upholstery Material | Viscose and Linen |
| Upholstery Fabric Type | Jacquard |
| Frame Material | Solid Wood and Manufactured Wood |
| Frame Finish | Lacquer |
| Base/Leg Material | Solid Wood |
| Base/Leg Finish | Lacquer |
| Seat Material | Viscose and Linen |
| Seat Fabric Type | Jacquard |
| Backrest Material | Viscose and Linen |
| Backrest Fabric Type | Jacquard |
| Armrest Material | Viscose and Linen |
| Armrest Fabric Type | Jacquard |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Design | Club Chair |
| Style | Traditional |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Color | Light Blue and White |
| Frame Color | Light Brown |
| Base/Leg Color | Light Brown |
| Base Design | 4 Legs |
| Leg Design | Straight |
| Upholstered Seat | Yes |
| Removable Seat Cushion | Yes |
| Seat Color | Light Blue and White |
| Backrest | Yes |
| Upholstered Backrest | Yes |
| Backrest Color | Light Blue and White |
| Backrest Design | Tight Back |
| Armrest | Yes |
| Upholstered Armrest | Yes |
| Armrest Color | Light Blue and White |
| Assembly Required | Yes |
|---|
| Care Instruction | Vacuum or lightly brush regularly to prevent overall soiling. Spot clean using a mild water-free solvent or a dry-cleaning product. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Total Package Weight | 59 lb |
| Package Measurement | 32"W x 34"D x 30"H (59 lb) |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 3 |
Blue
Fabric
Linen
Upholstered
Arms
Coastal
Traditional
| Weight: | 59.0 lb |
Medium










