| Overall Dimension | 27"W x 72"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 5 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.75"H |
| Overall Dimension | 27"W x 96"D x 0.75"H |
|---|---|
| Weight | 7 lb |
| Shape | Runner |
| Pile Height | 0.75"H |
| Material | Cotton and Jute |
|---|
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Color | Blue and Natural |
| Pattern | Striped |
| Style | Coastal and Bohemian |
| Construction | Hand Woven |
| Pile Type | High Pile |
| Care Instruction | Vacuum regularly using suction only; do not use a beater bar. Back-roll the rug to relax any creases from shipping. Blot spills promptly with cold water and mild detergent, and avoid over-wetting jute fibers. For stubborn stains, professional cleaning is recommended. |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 5"W x 27"D x 5"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
| Number of Packages | 1 |
|---|---|
| Package Measurement | 8"W x 27"D x 8"H |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Lead Time | 5 |
Blue
Cotton
Jute / Natural
Hand Woven
Textured
Farmhouse
Coastal
Transitional
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 72 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 5.0 lb |
Runner
27 in x 72 in
Medium Pile
| Overall width: | 27 in |
| Overall depth: | 96 in |
| Pile height: | 0.75 in |
| Weight: | 7.0 lb |
Runner
27 in x 96 in
Medium Pile


